Skip to main content

BÍLÉ ZUBY: NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY


Jsou naše zuby přirozeně bílé?
Zuby nejsou přirozeně bílé. Mají perleťový lesk, který s věkem postupně mírně žloutne, ať se o zuby staráme sebepečlivěji.
Změnu odstínů zubů můžeme nejlépe pozorovat na dětech. Mléčné zoubky jsou sněhově bílé a následně jsou nahrazeny stálým chrupem, který je žlutější než mléčný.
Čím jsme starší, tím více se vnější vrstva našich zubů ztenčuje a stále více prosvítá tzv. dentin, který má nažloutlou barvu.
Barvu zubů v průběhu života ovlivňuje také usazující se zubní kámen a jejich přirozené opotřebení.

Mohou se časem zabarvit i zubní náhrady?
Ano, zubní náhrada může časem změnit barvu stejně jako vaše zuby. Pokud si třetí zuby nečistíte aspoň dvakrát denně stejně jako zuby, může plak a zbytky jídla vést ke žlutošedému, zelenému nebo dokonce černému zabarvení. Zubní implantáty, zubní korunky nebo fazety, nelze bělit.

zaehne-putzen 8

Zabarvení zubní náhrady zabráníte důkladnou a pravidelnou péčí - pravidelným čištěním zubů, používáním dentální nitě nebo mezizubních pomůcek k čištění mezizubních prostor a vyplachováním úst ústní vodou.

Ordinační bělení zubů vs. volně prodejné přípravky na bělení zubů
Všechny metody bělení zubů, ať už domácí nebo ordinační, používají k odstranění skvrn ze zubů stejnou chemickou proceduru.
Hlavní rozdíl je v ceně (profesionální bělení zubů se pohybuje řádově výš, zatímco domácí bělení je ekonomičtější).
Ordinační bělení má navíc tu výhodu, že zubní lékař může během procedury zakrýt a ochránit dásně.
Profesionální bělení zubů trvá podstatně déle (1 až 1,5 hodiny), zatímco domácí metody obvykle netrvají déle než 30 minut. Abychom byli spravedliví, profesionální metody mají delší účinek než domácí metody (1 rok vs. až 6 měsíců).

Proč mám na zubech bílé skvrny?
Pokud si po bělení zubů všimnete bílých skvrn na zubech, obvykle na nich byly již před ošetřením, ale nyní jsou díky bělení zubů výraznější.
Tyto bílé skvrny obvykle po krátké době zmizí. Občas mohou být bílé skvrny zapříčiněny nedostatkem vápníku. Pokud máte jakékoli obavy, je nejlepší požádat o radu svého zubního lékaře.

V jakém věku je bezpečné začít s bělením zubů?
Než začnete o zuby dítěte pečovat pomocí ústních vod pro bělejší zuby nebo pomocí bělicích přípravků, mělo by mu být alespoň 12 let. V tomto věku by dítě mělo mít všechny stálé zuby.
Před použitím bělicích přípravků pro děti se však vždy poraďte se svým zubním lékařem. Před výběrem způsobu ošetření je lepší spolu se zubním lékařem nejprve zjistit příčinu zabarvení zubů vašich dětí.

Může jedlá soda vybělit zuby?
Jedlá soda, známá také jako hydrogenuhličitan sodný, je abrazivní materiál, který dokáže odstranit skvrny ze zubů a pomáhá udržet jejich barvu. Jedlá soda může být velmi účinná vůči povrchovému zabarvení, ale zdaleka nemá tak silný účinek jako chemický peroxid.

Může bělení oslabit zuby?
Bělení je prokazatelně bezpečné a účinné, ať už je provádí zubní lékař, nebo si ho provedete sami doma pomocí domácích přípravků. Používáním nadměrného množství bělicích přípravků nebo používáním mnoha různých přípravků naráz si zuby poškodit můžete.
Bělicí přípravky používejte vždy pouze podle návodu a dodržujte pokyny na obalu. Příliš časté nebo nadměrné používání může poškodit zubní sklovinu.

Jaké množství peroxidu je pro mé zuby bezpečné?
Vždy dodržujte pokyny a instrukce uvedené na obalu výrobku. Pokud dosáhnete požadovaného výsledku bez zvýšení citlivosti, stačí jedna bělicí procedura měsíčně.
Bez konzultace se svým zubním lékařem byste si neměli bělit zuby častěji než dvakrát ročně. Upozorňujeme také, že bělení není vhodné pro každého. Bělicí přípravky byste například neměli používat, pokud jste těhotná, kojíte nebo jste v minulosti trpěli onemocněním dásní.
Před použitím bělicích přípravků se vždy poraďte se svým zubním lékařem.