Skip to main content

DIABETES A ZUBY

Každý, kdo trpí cukrovkou, pravděpodobně zná zvýšené riziko spojené s onemocněními ústní dutiny.  Diabetes ovlivňuje zdraví zubů a může podporovat onemocnění dásní. Zde se dozvíte, co byste měli mít jako diabetici na paměti.

DIABETES A DÁSNĚ

Pokud je hladina cukru v krvi dlouhodobě zvýšená, hromadí se v parodontu látky podporující zánět a tím se šíří infekce. Kromě toho se snižuje prokrvení dásní, což může oslabit obranné mechanismy proti bakteriím. Škodlivé zárodky se mohou rychle množit a vyvolat zánět dásní (gingivitis).

problemy se zuby kvuli sladkostem

DIABETES A PARODONTÓZA (ONEMOCNĚNÍ PARODONTU)

Pacient s cukrovkou by měl zánět dásní řešit okamžitě. V opačném případě hrozí, že se zánět časem vyvine v parodontitidu (často nazývanou také parodontóza). Kvůli špatnému prokrvování může tělo reagovat na zánět hůř.

Postupně dochází k oslabení parodontu (pojivové tkáně a kosti) a postižené zuby se uvolňují a v nejhorším případě vypadávají. Při prvních příznacích zánětu (krvácení z dásní, změna barvy dásní) proto okamžitě navštivte zubního lékaře!

DIABETES A SUCHO V ÚSTECH

Při zvýšené hladině glukózy v krvi se také snižuje tvorba slin. To vede k suchosti v ústech. Sucho v ústech pak brání slinám v jejich funkci - čištění a dezinfekci ústní dutiny a remineralizaci zubů.

problemy pri suchosti v ustech

Při cukrovce se proto mohou bakterie v ústní dutině rychleji množit a napadat oslabenou zubní sklovinu. Zvyšuje se riziko vzniku zubního kazu.

DIABETES A ZÁPACH Z ÚST

Chronický zápach z úst, odborně nazývaný halitóza, není u špatně kontrolovaných diabetiků neobvyklý a souvisí také se sníženým množstvím produkovaných slin. Zůstávají-li zbytky jídla na jazyku nebo mezi zuby, když jsou ústa příliš suchá, bakterie, které se těmito zbytky živí, se rychle množí. Během tohoto procesu vznikají sloučeniny síry a způsobují zápach z úst.

https://www.listerine.cz/sites/listerine_cz/files/styles/jjbos_adaptive_images_generic-large_desktop/public/mundgeruch_1.jpg?timestamp=1493047958


Vzhledem ke zvýšenému riziku onemocnění dásní, zubního kazu a zápachu z úst by diabetici měli kromě regulace hladiny cukru v krvi věnovat zvláštní pozornost ústní hygieně.

  • O tom, jak o zuby správně pečovat, se poraďte se svým zubním lékařem.

  • Čistěte si zuby dvakrát denně.

  • Dodržujte správnou techniku čištění zubů (viz čištění zubů).

  • Jako diabetik byste si měl(a) vybrat správný zubní kartáček (velmi měkký) a správnou zubní pastu (s fluoridy).

  • Kromě toho čistěte mezizubní prostory zubní nití nebo mezizubním kartáčkem.

  • Zuby tvoří jen asi 25 % ústní dutiny - proto kromě čištění zubů používejte ústní vodu (LISTERINE ®  pomáhá odstraňovat bakterie, které kartáček nevyčistil).

  • Pro pacienty trpící cukrovkou jsou obzvláště důležité pravidelné prohlídky u zubního lékaře - nejlépe dvakrát ročně.

  • Přidání fluoridu dále posiluje zuby proti zubnímu kazu. Účinně také redukuje zubní plak, který je hlavní příčinou podráždění dásní.