ODSTRANĚNÍ A PREVENCE VZNIKU ZUBNÍHO KAMENE
Mohu si zubní kámen odstranit sám? Jak zubní lékař odstraňuje zubní kámen? Jak mohu zabránit opětovné tvorbě zubního kamene po jeho odstranění? Odpovědi najdete zde.
ODSTRANÍTE SI ZUBNÍ KÁMEN SVÉPOMOCÍ?
Zubní kámen je tvořen zubním plakem, který ztvrdl díky minerálům ze slin. Ne nadarmo se těmto ztvrdlým usazeninám říká zubní kámen nebo kalcifikovaný plak - jde o velmi tvrdý a pevný materiál, který se v domácích podmínkách obtížně odstraňuje, a proto by jej měli odborně odstraňovat pouze vyškolení profesionálové.
ODSTRANĚNÍ ZUBNÍHO KAMENE: CO DĚLÁ ZUBNÍ LÉKAŘ?
V rámci preventivní prohlídky odstraní zubní lékař také usazený zubní kámen z povrchu zubů a podél dásní. Používá jednak ruční nástroje jako jsou scalery a kyrety, jednak ultrazvukové přístroje.
Protože je ošetření pouze mírně nepříjemné a není bolestivé, provádí se obvykle bez anestezie. Pokud se v dásních vytvořily parodontální kapsy, může se zubní kámen usazovat i zde. V tomto případě se používají speciální přístroje. Více informací se dozvíte v části parodontóza.
PREVENCE VZNIKU ZUBNÍHO KAMENE
Aby se zubní kámen netvořil, je zásadní, aby se na zubech trvale neusazoval zubní plak. Důkladnou a komplexní ústní hygienou předejdete tvorbě zubního kamene a zároveň vzniku zubního kazu, problémům s dásněmi a zápachu z úst.
Čistěte si zuby dvakrát denně.
Dodržujte správnou techniku čištění zubů (viz čištění zubů).
Mezizubní prostory čistěte zubní nití nebo mezizubním kartáčkem.
Každodenní používání ústní vody zlepšuje ústní hygienu.
NÁŠ TIP:
Pro snížení tvorby zubního kamene doporučujeme LISTERINE ® TOTAL CARE STAY WHITE (ústní voda proti tvorbě zubního kamene).
Po vyčištění zubů odstraňuje bakterie, které kartáček nevyčistil i v místech, která jsou zubním kartáčkem obtížně dostupná. Složení s chloridem zinečnatým brání tvorbě nového zubního kamene a pomáhá udržovat přirozenou bělost zubů.
Další odkazy