DÁSNĚ: ČASTO KLADENÉ DOTAZY
Co je to za lepivou hmotu na dásních, když se probudím?
Téměř na každém povrchu se může vytvořit tenká vrstva bakterií, známá také jako biofilm. Proto máte ráno pocit, jako by vaše dásně a zuby byly pokryté jakýmsi slizem.
Biofilm je normální a má ho každý, i když si čistí zuby, používá zubní nit a ústní vodu. Pokud však biofilm (ústní plak) denně neodstraňujete, může se dále tvořit a přibývat. Usazený zubní plak je tvořen prospěšnými, ale zejména špatnými bakteriemi, které mohou způsobit onemocnění dásní. Lidé pečující o své zuby důsledně - denně čistí zuby kartáčkem, zubní nití nebo mezizubním kartáčkem a používají ústní vodu - mohou kontrolovat množství biofilmu a pomáhat vyrovnávat složení bakterií, aby byl biofilm „zdravý“. Pokud si však zuby a dásně nečistíte pravidelně, typický lehce nažloutlý biofilm narůstá a může časem ztvrdnout v zubní kámen. Pak vám může pomoci pouze váš zubní lékař, který zubní kámen odstraní pomocí speciálních nástrojů. Používejte ústní vodu dvakrát denně a udržujte biofilm ve zdravých mezích.
Jaká je souvislost mezi onemocněním dásní, zánětem dásní a parodontitidou?
Pokud vás trápí dásně a začnete pátrat, obvykle se rychle dozvíte, že se jedná o mnoho různých lékařských termínů, které se vztahují ke stejnému tématu - onemocnění dásní.
Vysvětlíme vám souvislosti mezi jednotlivými pojmy:
Onemocnění dásní je obecný termín a popisuje bakteriální infekci v ústech.
Gingivitida i parodontitida jsou názvy onemocnění dásní, ale nejsou zaměnitelné ani nemají stejný význam.
Gingivitida, nazývaná také jako zánět dásní popisuje počáteční, mírnější a vratnou formu onemocnění dásní, která se vyznačuje zarudlými a oteklými dásněmi, které začnou krvácet při mírném tlaku (např. při čištění zubů zubním kartáčkem).
Zánět dásní, který není léčen pečlivější ústní hygienou, se může vyvinout v závažnější a nevratný typ onemocnění dásní zvaný parodontóza.
Parodontóza napadá dásně, kosti a tkáně, které drží zuby na svém místě. Parodontóza může vést ke ztrátě zubů.
Onemocnění dásní je hlavní příčinou ztráty zubů. Proto je tak důležitá správná péče o zuby a ústní dutinu s vhodnou ústní vodou.
Proč mi krvácejí dásně?
S přibývajícím věkem si často v umyvadle po čištění zubů všímáme malých kapek krve a mnohdy je považujeme za normální.
Krvácení dásní, a to ani během zubního ošetření, však není normální. Krvácení dásní je často příznakem, který se objevuje vedle ostatních příznaků, jakými jsou otok a zarudnutí dásní (gingivitida), které jsou často ignorovány nebo si jich nikdo nevšimne.
Miliony dospělých trpí nějakou formou onemocnění dásní, ale jen malá část z nich o tom ví, protože bolest dásní nepatří mezi první příznaky.
Dobrou zprávou je, že v počátečních stadiích lze onemocnění dásní dobře léčit pomocí důkladného každodenního čištění úst a častějších návštěv u zubního lékaře.
Pokud však kapky krve v umyvadle ignorujete delší dobu, může se vyvinout ve vážné onemocnění dásní (parodontitida). Parodontitida napadá dásně a kosti a je hlavní příčinou ztráty zubů.
Pokud si po čištění zubů všimnete malých kapek krve, neměli byste čekat, ale jednat a zlepšit každodenní ústní hygienu. Důkladně si vyčistěte zuby, použijte zubní nit a vypláchněte si ústa ústní vodou. Pokud nedojde ke zlepšení, požádejte o radu svého zubního lékaře.
Proč mi ustupují dásně?
Pokud si všimnete, že vám ustupují dásně, jedná se obvykle o typický příznak onemocnění dásní, který byste neměli v žádném případě ignorovat, ale požádat o radu zubního lékaře.
Pokud si všimnete, že spodní část vašich zubů je stále viditelnější, je to známka, že vaše dásně ustupují. V takovém případě se kořeny zubů stávají vůči bakteriím zranitelnější a vaše ústa jsou náchylná k dalším onemocněním.
Pokud navíc zjistíte, že jsou vaše dásně zarudlé, oteklé a krvácejí během či po čištění zubů, je pravděpodobné, že máte zánět dásní.
Pokud ustupující dásně nejsou léčeny, následky mohou být vážné a často nevratné - obnažené kořeny, citlivost nebo silná bolest a infekce. V konečném důsledku může zub vypadnout.
Jaká jsou pravidla pro správné vyplachování úst?
Pro kompletní ústní hygienu používejte dvakrát denně po vyčištění zubů ústní vodu LISTERINE®. Na jedno vypláchnutí úst dostačuje 20 ml roztoku, což odpovídá přibližně 4 čajovým lžičkám. Naše produkty jsou připraveny k okamžitému použití a není třeba je ředit. Vyplachujte ústa po dobu 30 sekund a poté vyplivněte. Na tyto varianty ústních vod LISTERINE® se vztahují následující výjimky:
Pro děti od 6 do 12 let: použijte 10 ml.
Smart Rinse: použijte 10 ml (přibližně 2 čajové lžičky), vyplachujte 60 sekund a vyplivněte.
Nightly Reset: použijte 15 ml (přibližně 3 čajové lžičky), vyplachujte 60 sekund a vyplivněte.
Advanced White: použijte 10 ml (přibližně 2 čajové lžičky), vyplachujte 60 sekund a poté vyplivněte